Haber

İNCİ ÇOKLU GÖÇÜ İZLEMEK İÇİN VAN’A GELİYORLAR

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan ve üremek için suyun akışıyla yüzmek yerine tatlı sulara göç eden inci kefallerini görmek için Türkiye’nin farklı illerinden yüzlerce kişi Erciş ilçesine bağlı Deliçay’a geldi.

Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı sularında yaşayabilen ve koruma altına alınan inci kefalinin üreme mevsimi nedeniyle 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri ​​arasındaki av yasağı devam ediyor. Alaska’daki alabalık gibi akıntıya karşı yüzerek akarsulara akın eden, Van ve yörenin nadide değerlerinden biri olan inci kefallerinin göç süreci devam ediyor. Göç sırasında görsel güzellikler de sunan inci kefalinin korunması için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, jandarma, polis ve zabıta ekipleri 7/24 nöbet tutuyor. Türkiye’nin farklı illerinden yüzlerce kişi inci kefalinin göçünü izlemek için Erciş ilçesine bağlı Deliçay’a geldi.

İstanbul’dan balık göçünü izlemeye gelen Bülent Yazıcı, Van Gölü’nde yaşayan ve endemik bir tür olan inci kefali’nin bölge ekonomisine katkı sağladığını belirterek, ben de ailemle görsel şölen izlemeye geldim. . Çocukluğum burada geçti. Sonra İstanbul’a yerleştik. Çocukluğumuzda ağlarımızı Van Gölü’ne atıp balık tutardık. Alınan güvenlik önlemleriyle balığın büyüdüğünü fark ettim. Umarım balıklar kuraklıktan etkilenmez. Balık göçünü izlemek için Türkiye’nin birçok ilinden gelenler var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu